Naturalny antyperspirant

Naturalny antyperspirant

Cała prawda o antyperspirantach

Czy nam się to podoba czy nie, jesteśmy postrzegani poprzez zapach. Zmysł węchu, choć nie tak dobrze wykształcony, jak u innych ssaków, ma bardzo ważne znaczenie w kontaktach międzyludzkich. I to on decyduje, jak inni nas oceniają i do jakiej kategorii ludzi nas zaliczą. Dlatego nikt nie chce brzydko pachnieć. Zapach potu nas drażni i denerwuje. Robimy wszystko, żeby ładnie pachnieć.

Większość z nas używa antyperspirantów lub dezodorantów, które minimalizują zapach ciała lub blokują wydzielanie potu. Wydzielamy przyjemny, atrakcyjny dla nas i dla otoczenia zapach zupełnie nie zdając sobie sprawy, jakie składniki zawierają używane przez nas kosmetyki.

Co możesz znaleźć w swoim antyperspirancie?

Antyperspirat ma jeden cel: nie dopuścić do wydzielania potu. Aby ten cel został osiągnięty w jego składzie znajduje się uwodniony chlorek glinowy, który powoduje skurcz przewodów potowych. Tymczasem glin, czyli aluminium jest substancją niebezpieczną, co najlepiej widać na przykładzie zaleceń amerykańskiej FDA .

W USA antyperspiranty są klasyfikowane jako tzw. leki OTC (ang. over the counter) i dostępne wyłącznie w aptekach. W krajach UE związki glinu są dopuszczone do stosowania we wszystkich produktach i nie podlegają szczególnym regulacjom w zakresie dopuszczalnych stężeń i warunków stosowania.

Jedynie kompleksy glinowo-cyrkonowe, czyli aluminium zirconium tetrachlorohydrex gly podlegają przepisom, w których precyzyjnie określono dopuszczalne stężenia, skład jakościowy substancji aktywnej

oraz zakres stosowania (wyłącznie produkty przeciwpotowe inne niż wyroby aerozolowe). Przepisy te są wiążące dla wszystkich producentów wprowadzających na rynek UE kosmetyki antyperspiracyjne.

Zastanawiam się, czy ktoś nam zaręczy, że nawet ta niewielka ilość, bądź co bądź niebezpiecznej substancji, nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie?

Przeciwnicy używania aluminium podkreślają fakt, że związek ten przyczynia się do powstawania choroby Alzheimera czy raka piersi. Aluminium jako składnik antyperspirantów może występować pod następującymi nazwami:

  • siarczan glinu amonu
  • potas siarczanu glinu
  • aluminium zirconium tetrachlorohydrex gly
  • aluminium chlorohydrate
  • aluminium hydrate,
  • aluminium sulphate,
  • aluminium phenosulphate

Aluminium to nie wszystko

Oprócz aluminium w antyperspirantach można znaleźć parabeny i antybiotyki, będące pochodną toluenu – substancji która jest pochodną toksyn petrochemicznych. Jakie jest działanie toluenu i w jakich kosmetykach możesz go znaleźć, przeczytasz w kolejnym wpisie.

Tymczasem są dostępne naturalne antyperspiranty, które w niczym nie ustępują tradycyjnym kosmetykom. No poza tym, że nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji. Najpopularniejszym z nich jest kryształ ałunu. Ja od niedawna używam kryształu ałunu z białą herbatą i lawendą. Bardzo przyjemnie pachnie i co najważniejsze ten przyjemny zapach utrzymuje się dość długo.

A jakie są Wasze sprawdzone, bezpieczne antyperspiranty?

Dezodorant z płatków róży - Dr.HAUSCHKA
Dezodorant z kryształu w sztyfcie - SENSITIVE - ALVA
Dezodorant Spray - HOMME II - SANTE
Dezodorant w sprayu - ORANGE FEELING - LAVERA
Dezodorant roll-on - LIME SENSATION - LAVERA
Dezodorant odświeżający – ałun i woda różana - ACORELLE
Blok ałunowy - ALUNA
Dezodorant spray - BODY LIND - ANNEMARIE BORLIND

2 comments on: Naturalny antyperspirant

  1. PS 17 listopada 2013 o 17:59

    Ałun potasowy (ałun, ałun glinowo-potasowy; z łac. Alunit (alumen) lub franc. alun = ałun) – nazwa zwyczajowa dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego. W farmacji stosowane są również nazwy: Aluminium Kalium sulfuricum, Alumen FP VIII, Aluminii Kalii sulfas. ……

    Czy to nie wszystko to samo w takim razie?

    • Tadek 10 kwietnia 2014 o 16:33

      To nie takie proste z tym aluminium (czyli fachowo glinem). To tak jak z każdym innym pierwiastkiem, występują one w różnym miejscu w związku chemicznym, co przekłada się na zupełnie inne właściwości. Faktem jest natomiast, że Kasia zdemonizowała aluminium, nieco zbyt ogólnie je opisując.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>