Magiczne właściwości olejku z drzewa herbacianego

Magiczne właściwości olejku z drzewa herbacianego

Przyjemnie pachnie, działa przeciwbakteryjnie, korzystnie wpływa na gojenie się ran oraz delikatnie znieczula… Cóż to takiego??? To olejek z drzewa herbacianego. Jeśli chcesz poznać co jeszcze oferuje ci ten olejek eteryczny, koniecznie musisz przeczytać ten artykuł.

Jak pozyskiwany jest olejek herbaciany?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia otrzymywany jest z liści drzewa występującego w Australii. Nazwa olejku nie ma nic wspólnego z herbatą, a określenie te zostało nadane przez Kapitana Cooka, który na wzór Aborygenów używał jego liści do parzenia napoju zastępującego herbatę [1,2].

Dobroczynne działanie liści tego drzewa wykorzystywane było również przez Aborygenów do dezynfekcji i leczenia ran. W okresie II Wojny Światowej olejek herbaciany stanowił wyposażenie apteczki żołnierzy. W dzisiejszych czasach drzewo to jest uprawiane na szeroką skalę, ze względu na duże zainteresowanie olejkiem eterycznym pozyskiwanym z tego surowca, który zawiera ponad 90 związków aktywnych.

Olejek herbaciany pozyskiwany jest w procesie destylacji z parą wodną świeżych liści i gałązek drzewa herbacianego. Charakteryzuje go świeży, ziołowy zapach oraz bezbarwny lub jasnożółty kolor.

Do otrzymywania olejku eterycznego wykorzystuje się również dwa inne gatunki: Melaleuca linariifolia Smith i Melaleuca dissitiflora Mueller, ale tylko pod warunkiem, że zawierają ponad 30% terpinen-4-olu w olejku eterycznym [1].

Co sprawia, że kosmetyki zawierające olejek eteryczny z drzewa herbacianego są tak cenne dla skóry?

Olejek eteryczny wykazuje zarówno działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze jak i przeciwwirusowe. Głównym związkiem aktywnym występującym w olejku jest 4-terpineol, który wykazuje działanie antyseptyczne (29-45%).W jego skład wchodzą również: γ-terpinen (12-23%), α-terpinen (8-11%), α-terpineol (2-7%) oraz monoterpeny, takie jak 1,8-cyneol (2-16%), p-cymen (1-12%), α-pinen (2-5%) i limonen (1-6%) [1,3]. Według standardu australijskiego olejek herbaciany nie może zawierać mniej niż 30% terpinen-4-olu oraz nie więcej niż 15% 1,8-cineolu. Związane jest to z tym, że 1,8-cyneol może podrażniać skórę, natomiast terpinen-4-ol to związek o silnym działaniu przeciwdrobnoustrojowym [4,5].

Zastosowanie

Olejek eteryczny stosowany jest w preparatach do oczyszczania skóry, normalizując pracę gruczołów łojowych. Działa ściągająco i regenerująco

na skórę twarzy. W postaci toniku czyści, odświeża i skutecznie pozbawia skórę twarzy zanieczyszczeń, nie powodując przy tym jej wysuszania.

Szerokie spektrum mikrobiologiczne sprawia, że stosowany jest do leczenia trądziku, łojotoku i łupieżu. Zaleca się stosowanie olejku w postaci nierozcieńczonej do leczenia trądziku na plecach, natomiast do twarzy w postaci rozcieńczonej.

Systematyczne stosowanie olejku z drzewa herbacianego może pomóc w leczeniu wielu dolegliwości. Wspomaga walkę z przeziębieniem, dlatego zalecany jest w okresie jesienno-zimowym, w którym łatwo o infekcję. Zaleca się go również w przypadku opryszczki, która bardzo często pojawia się w wyniku przeziębienia.

Działa szczególnie skutecznie na bakterie Gram dodatnie i Gram ujemnie, będące przyczyną infekcji w okresie jesienno-zimowym. Dlatego stosowanie inhalacji z wykorzystaniem tego olejku poleca się w chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu zatok oraz przy powracającym kaszlu.

Olejek herbaciany wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego stosowany jest w stanach zapalnych dziąseł [6]. Olejek ten znalazł zastosowanie w dermatologii. Wspomaga on leczenie grzybic stóp i paznokci oraz zapobiega poceniu się stóp oraz pękaniu skóry na piętach.

Olejek wspomaga zmniejszanie obrzęków wywołanych ukąszeniem owadów [7]. W tym celu zaleca się smarowanie ukąszonego miejsca olejkiem, do momentu ustąpienia objawów. Można go również wykorzystać do leczenia wszawicy, poprzez dodanie kilku jego kropel do szamponu.

Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwświądowe, przyspiesza procesy regeneracji i zapobiega zakażeniom. Polecany jest do leczenia odleżyn i odmrożeń. Okłady z tego olejku łagodzą bóle reumatyczne i bóle mięśni. Olejek herbaciany wykazuje również działanie cytotoksyczne na komórki nowotworowe wątroby [8] oraz immunotropowe [9].

Olejek eteryczny działa niszcząco na roztocza kurzu domowego [10], a stosowany miejscowo działa antytoksycznie na jad pająków australijskich [11].

W jakich produktach wykorzystywany jest olejek z drzewa herbacianego?

Olejek eteryczny znajduje szerokie zastosowanie w produktach

do kąpieli – mydła w płynie, żele do kąpieli, w pastach do zębów oraz w płynach do płukania ust, jak również w kosmetykach do ciała i twarzy. Stanowi składnik szamponów do włosów przetłuszczających się i do usuwania łupieżu oraz jako emulsja na oparzenia i rany.

Jest to jeden z niewielu olejków, które mogą być stosowane bez rozcieńczenia.

Olejek z drzewa herbacianego to apteczka w butelce, którą warto posiadać.

Olejek do masażu po wysiłku fizycznym - RELAX - IKAROV
Organiczny balsam do ust - MIĘTA I DRZEWO HERBACIANE - FIGS & ROUGE
Krem do rąk z awokado - PROVIDA ORGANICS
Szampon Oliwkowo - Koniakowy - PROVIDA ORGANICS
Krem balansujący do skóry mieszanej - RHASSOUL - ALVA

Bibliografia:

[1] Harnischfeger G., Reichling J.: In: Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis, Folg. 3 (Red. W. Blaschek et al.). Springer Verlag, Berlin-Heidelberg 1998, p. 181.

[2] Foster S., Tyler V.E.: Tyler´s honest herbal. A sensible guide to the use of herbs and related remedies. Fourth Ed., The Haworth Herbal Press, New York-London 1999, p. 369.

[3] Southwell I.A.: Chem. Aust. 1988, 55, 400.

[4] Southwell I.A.: Int. Symp. on Medicinal and aromatic plants, Tiberias (Israel) 1993, p. 35-L.

[5] Swords G., Hunter G.L.K.: J. Agric. Food Chem. 1978, 26, 734.

[6] Preparaty Australian Bodycare. Melaleuca alternifolia, antisepticum. Konf. Nauk. nt. Olejek z drzewa herbacianego w dermatologii. Amis Medica, Warszawa 1997.

[7] Altman P.M.: In: Conf. on Modern phytotherapy – The clinical significance of tea tree oil and other essential oils. Sydney 1990.

[8] Hayes A.J. et al.: J. Essent. Oil Res. 1997, 9, 575.

[9] Konopacka-Brud I.: Aromaterapia 1998, Nr 3, 16.

[10] McDonald L.G., Torey E.: J. Allergy Clin. Immunol. 1993, 92, 771.

[11] Tisserand R.: Int. J. Aromather. 1988, Nr 1, 6.

Żel do mycia twarzy - ESSENTIAL CARE
Szampon Ziołowy - PROVIDA ORGANICS
Krem do rąk z awokado - PROVIDA ORGANICS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>