Zdrowa koloryzacja włosów – naturalne farby
Niektóre kobiety oczekują naturalnego efektu farbowania włosów, inne zaś uwielbiają częste zmiany koloru włosów. Bez wątpienia każda z nas pragnie pięknych, zadbanych, błyszczących włosów bez śladu siwizny.
Tradycyjne, chemiczne zabiegi koloryzacji włosów mogą mieć zły wpływ na kondycję naszych włosów. Mogą być w nich zawarte składniki drażniące skórę głowy, niszczące strukturę włosa, silnie alergizujące, a nawet zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory.
Czym jest zdrowa koloryzacja włosów?
Na szczęście istnieje zdrowa alternatywa dla chemicznej koloryzacji w postaci naturalnych preparatów koloryzujących. Farby naturalne kojarzone były niegdyś z rudą bądź czarną henną. Możliwości doboru odpowiedniego koloru były zatem ograniczone. Obecnie jednak producenci farb roślinnych oferują szeroką gamę kolorystyczną, od ciepłych blondów poprzez ciepłe i chłodne brązy, odcienie rudawe i czerwonawe, aż po czerń. Farby naturalne dają niemalże nieograniczoną możliwość łączenia odcieni i tworzenia ciekawych kolorów. Same decydujemy, czy chcemy dany kolor przyciemnić, ochłodzić, czy może dodać ciepłej poświaty.
Pamiętać należy jednak, że farby naturalne z uwagi na łagodny skład nie mają zdolności rozjaśniania włosów. Możemy zatem nadać jedynie włosom ciekawy odcień lub je przyciemnić.
Stosowanie naturalnych farb
Przed samą koloryzacją dobrze jest zabezpieczyć przed zabarwieniem skórę twarzy, karku i uszy smarując tłustym kremem.
Większość tego typu produktów ma postać proszku, który wystarczy rozrobić z wodą o odpowiedniej temperaturze, odczekać aż mieszanka ostygnie i rozpocząć nakładanie na włosy. Wybrać można również mieszankę w postaci pasty gotowej do użytku.
Czas działania farby wynosi przeciętnie od 15 minut do 2 godzin. Dla niektórych może być to czas za długi. Pamiętajmy jednak że koloryzacja naturalna jest łagodna, a mechanizm jej działania polega na osadzeniu barwników na włosie, co wymaga czasu.
Po aplikacji farby na włosy należy założyć dołączony do opakowania czepek i zawinąć włosy w ręcznik, aby podtrzymać ciepło.
Aby uniknąć zabrudzenia ubrania, należy zabezpieczyć je ręcznikiem.
Jeśli podejmiemy decyzję o chęci rozpoczęcia farbowania włosów farbami roślinnymi, ważne jest, aby odpowiednio dobrać kosmetyki pielęgnacyjne. Zaleca się stosowanie szamponów, odżywek oraz masek naturalnych, pozbawionych silikonów. Nie tylko wpłynie to na zdrowie naszych włosów, ale ułatwi zabarwienie włosa i sprawi, że efekty koloryzacji będą nas dłużej cieszyły.
W przypadku gdy wcześniej stosowane były szampony lub odżywki z zawartością silikonów, zaleca się oczyszczenie włosów poprzez 2-3 tygodniowe mycie ich szamponem naturalnym i nie stosowanie prze ten czas produktów mogących zawierać silikony.
W celu osiągnięcia lepszych rezultatów, przed samym zabiegiem, producenci zalecają również użycie specjalnych preparatów przygotowujących włos do koloryzacji. Mają one za zadanie oczyszczenie włosa za pomocą odpowiednich ziół lub glinek z różnego rodzaju zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków do stylizacji, sebum.
Co można znaleźć w farbie naturalnej?
Farby naturalne to mieszanki czysto roślinnych surowców takich jak:
- Henna,
- Algi brunatne,
- Cynamon,
- Łupiny orzecha włoskiego,
- Liście indygo,
- Kawa,
- Burak zwyczajny,
- Kurkuma,
- Mielone liście strączyńca.
Jak uprzedzają producenci efekt koloryzacji zależy od struktury i grubości naszych włosów, a także koloru wyjściowego.
Przy włosach ciemnych zabieg koloryzacji powinien trwać dłużej, niż w przypadku włosów jasnych.
Dużo wątpliwości przysparza koloryzacja włosów siwych. Jeśli siwych włosów nie mamy za dużo, farba naturalna z pewnością nas zadowoli. W przypadku dużej ilości włosów
siwych, niektórzy zalecają zafarbowanie siwych włosów czystą henną na kolor czerwony, a następnie zastosowanie ciemnego koloru.
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z naturalną koloryzacją, warto przeprowadzić próbę na kosmyku włosów. Dzięki temu ocenisz, jaka powinna być konsystencja mieszanki oraz na jak długo pozostawić ją
na włosach. Jeśli jesteś alergiczką, warto również sprawdzić, czy farba nie wywołuje reakcji uczuleniowych.
Największą zaletą farby naturalnej jest jej łagodne działanie, nadawanie pięknego połysku, zwiększenie objętości fryzury, pogrubienie włosa.
Opinie internautek są niemalże jednogłośne: nigdy więcej farby chemicznej. Warto zatem spróbować!
Naturalna henna do włosów - KHADI
Naturalna henna z Amlą i Jatrophą - KHADI
Farba roślinna w proszku - LOGONA
Henna do włosów - HEENARA - HESH
Naturalna henna z Amlą - Kolor kasztanowo - miedziany - KHADI