Kosmetyczka niemowlaka – pielęgnacja z głową
Obecnie powraca się do naturalnych metod pielęgnacji dzieci i niemowląt. Trend z zachodu sprawia, że kosmetyki naturalne stają się standardem na naszych półkach. Bogaty wybór preparatów zmusza nas do wnikliwego zapoznania ze składem produktu. Na co zwrócić uwagę? Czego unikać, a w którym kierunku podążać? Dla dobra dziecka lepiej nie eksperymentować, bowiem skutki mogą być groźne.
Pielęgnacja skóry dziecka, począwszy od jego narodzin jest bardzo ważna. To, w jaki sposób zadbamy o jego skórę na samym początku, może mieć duże znaczenie w przyszłości. Skóra niemowlaka ma niemal identyczną budowę jak skóra dorosłego człowieka, z wyraźną różnicą grubości warstwy rogowej, która u noworodków jest dużo cieńsza. Kwaśny odczyn pH skóry dziecka zapewnia ochronę immunologiczną neutralizującą alergeny oraz wpływa na rozmnażanie naturalnej flory bakteryjnej.
Naturalne składniki są przyjazne dla dziecięcej skóry, nie podrażniają jej i pomagają w leczeniu zmian skórnych w postaci krostek, wysypki czy odparzeń. Kosmetyki naturalne i ekologiczne dla dzieci tworzone są na bazie ziół, minerałów, ekstraktów i substancji natłuszczających, dzięki czemu nie podrażniają delikatnej skóry dziecka.
Stosowanie naturalnych preparatów jest wolniejsze od działania produktów syntetycznych, jednak działanie tych środków nie powoduje skutków ubocznych, dzięki czemu kosmetyki naturalne dla najmłodszych cieszą się coraz większą popularnością.
Dziecięce problemy
W pierwszych miesiącach życia dziecka funkcjonowanie gruczołów łojowych jest znikome, dlatego może dojść do suchości skóry spowodowanej zanikiem płaszcza lipidowego skóry.
Zaburzenia układu immunologicznego mogą doprowadzić do atopowego zapalenia skóry (AZS), objawiającego się świądem, rumieniem a nawet strupami. W przypadku rozpoznania u dziecka AZS zaleca się specjalną pielęgnację – nawilżanie i natłuszczanie skóry, nakładanie preparatów o działaniu łagodzącym i przeciwbakteryjnym.
W pierwszych trzech miesiącach życia na skórze dziecka mogą pojawić się naczyniaki. Występują one w postaci plam lub guzków na szyi, głowie lub tułowiu, stanowiąc częściej problem kosmetyczny niż zdrowotny. Zazwyczaj naczyniaki wchłaniaj się same przed ukończeniem 1 roku życia. Właściwa pielęgnacja zakłada delikatne mycie, dokładne wysuszenie i natłuszczenie miejsca ze zmianami.
W przypadku pojawienia się ciemieniuchy (brunatne strupy na główce dziecka) spowodowanej nadmiernym pobudzeniem gruczołów łojowych, należy stosować okłady z ciepłej oliwy z oliwek.
Częstym problem dziecięcej skóry są odparzenia, objawiające się rumieniem i pieczeniem w okolicach pośladków. Pielęgnacja tych zmian polega na delikatnym myciu z użyciem łagodnego środka myjącego, a następnie osuszeniu i zastosowaniu łagodzącego kremu z alantoiną lub prowitaminą B5.
Kosmetyki naturalne i/lub ekologiczne dla dzieci
„Ekologiczny”, „naturalny”, – jeśli znajdziesz taką informację na produkcie znaczy to, że masz do czynienia z kosmetykiem, który zawiera składniki pochodzenia naturalnego lub ekologicznego. Pamiętaj – Im krótsza lista składników, tym lepiej.
Zapoznaj się z etykietą umieszczoną na produkcie, sprawdź, czy kosmetyk posiada certyfikat kosmetyku naturalnego/ekologicznego zgodne z BDIH (Niemcy), Ecocert (Francja), Cosmebio (Francja), ICEA (Włochy) i Soil Association (Wielka Brytania), Bioforum (Belgia) oraz AIBA&ICEA (Włochy) bądź NaTrue. Sprawdź również, czy został przetestowany dermatologicznie, czy nie zawiera syntetycznych substancji barwiących, zapachowych i konserwujących, olejów mineralnych i innych substancji pochodzenia syntetycznego.
Składniki pochodzenia naturalnego zawarte w kosmetykach naturalnych i/lub ekologicznych nie niszczą bariery ochronnej i zapewniają naturalne pH skóry dziecka. Dlatego zalecane są niemowlakom i dzieciom, których skóra łatwo ulega podrażnieniom.
Do nawilżenia i natłuszczenia skóry dziecka warto stosowań oliwę z oliwek lub naturalne oleje roślinne (migdałowy, lniany lub masło shea). W skład kosmetyków naturalnych powszechnie stosowane są wyciągi z roślin, np. aloesu, rumianku, lawendy czy nagietka. Zamiast syntetycznych środków myjących, można zastosować olej kokosowy.
Czego unikać?
Przygotowując się do macierzyństwa należy starannie przejrzeć oferty kosmetyków skierowanych do najmłodszych. Powszechnie stosowane preparaty do pielęgnacji dzieci zawierają składniki, które mogą budzić wątpliwości. Są to m.in. parabeny, oleje mineralne, Sodium Laurenth Sulphate (SLS) czy triclosany. Każdy składnik syntetyczny ma swój odpowiednik w naturze.
Syntetyczne środki do pielęgnacji dzieci i niemowląt mogą powodować alergie, spowodowane występowaniem substancji chemicznych, takich jak konserwanty, syntetyczne środki barwiące czy zapachowe. Kosmetyki te zawierają parafinę – olej mineralny (Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin, Paraffinum Liquidum), który może powodować podrażnienia i wypryski. Substancja ta tworzy nieprzepuszczalną warstwę na skórze, pod którą mogą gromadzić się bakterie beztlenowe. W tradycyjnych kosmetykach można również znaleźć takie substancje jak emulgatory (no. PEG, PPG), syntetyczne konserwanty (np. parabeny), pieniące się detergenty (np. SLS, SLES) i alkohole (np. benzylowy).
Domowa pielęgnacja
Do najczęściej stosowanych naturalnych środków do pielęgnacji dzieci i niemowląt należą oleje roślinne, w tym oliwa z oliwek, która skutecznie nawilża i natłuszcza delikatną skórę Twojej pociechy. Działanie przeciwbakteryjne i kojące wykazuje natomiast olej kokosowy, zaś pomocny w leczeniu ciemieniuchy jest olej sezamowy. Do pielęgnacji skóry głowy i włosów nadaje się olej migdałowy,
a olej z wiesiołka pomaga w leczeniu objawów alergii.
Równie popularne co oleje są ekstrakty roślinne – wyciąg z aloesu łagodzi uczucie swędzenia, lawenda działa relaksacyjnie i uspokajająco, nagietek pomaga w leczeniu wysypek skórnych, działając przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
Kosmetyki naturalne/ekologiczne dla dziecka z alergią?
Kosmetyki naturalne z powodzeniem mogą być stosowane u dzieci z alergią. Przed zastosowaniem warto najpierw sprawdzić nowy produkt, w tym celu nałóż na przedramię dziecka niewielką ilość kosmetyku i odczekaj 48godzin. Jeśli po tym czasie nie pojawi się swędzenie, wysypka lub zaczerwienienie znaczy to, że możesz bezpiecznie stosować ten preparat na skórę maleństwa.
W przypadku dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) niektóre firmy przygotowały specjalne produkty, dzięki którym skóra staje się odpowiednio nawilżona, nie zaburzając jej funkcjonowania.
Dziecko, zwłaszcza niemowlę, potrzebuje być otoczone ciepłem i miękkością. Przypomina mu to bezpieczne chwile w łonie mamy. Delikatna i wrażliwa skóra dziecka zasługuje na pielęgnację dobrymi kosmetykami. Naturalnie, najlepsze będą kosmetyki naturalne!
Organiczny balsam ułatwiający oddychanie - na przeziębienia - BENTLEY ORGANIC
Olejek do masażu - BEBE - ALPHANOVA
Krem ochronny na słońce SPF 50 - BEBE - ALPHANOVA
Olejek pielęgnacyjny z wyciągiem ze słonecznika, jojoby i rumianku - BENTLEY ORGANIC
Krem przeciw odparzeniom - BEBE - ALPHANOVA
Dermożel do mycia ciała i włosów - BEBE - ALPHANOVA
Żel do mycia i szampon dla dzieci, z aloesem, rumiankiem i lawendą - BENTLEY ORGANIC