Piękna skóra na wiosnę
Wiosna to pora kiedy wszystko budzi się do życia. Coraz dłuższy dzień, budzące nas wiosenne słońce i wyższa temperatura sprawiają, że powoli zamieniamy puchowe, zimowe kurtki oraz szaliki na wiosenne lekkie ubrania. Niestety, po zimnych miesiącach nasza skóra pozbawiona blasku, szorstka i niedotleniona potrzebuje pomocy. Czas zadbać o siebie, bo wiosna zbliża się do nas dużymi krokami!!!
Wiosną budzi się w nas chęć do działania. Pora ta sprzyja zmianom, zwłaszcza wizualnym. Pragniemy być piękne i atrakcyjne. Co zrobić, by nasza skóra znów była pełna energii?
Warto pamiętać, że naszą skórę niszczą nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również dieta i styl życia. Zimą, nasze menu, ubogie w witaminy i mikroelementy, sprawia , że skóra staje się szara. Mała ilość płynów doprowadza do odwodnienia i wysuszenia naskórka. Ujemne temperatury dodatkowo osłabiają skórę, która produkuje mniej substancji natłuszczających, stanowiących naturalną barierę ochronną. Również zmiany temperatury z wysokiej na niską, przy wychodzeniu na zewnątrz oraz suche powietrze wywierają niekorzystny na nią wpływ.
Po trudnym dla naszej skóry okresie zimy, czas nadrobić zaległości i zatroszczyć się o nią. W tym celu należy działać dwukierunkowo – od wewnątrz oraz od zewnątrz.
Misja nr 1 – działanie od wewnątrz
Aby skóra nabrała blasku należy dostarczyć jej niezbędnych witamin i minerałów.
Witamina A, a dokładniej retinol, spowalnia procesy starzenia się skóry, wpływa na regenerację elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za elastyczność i gładkość skóry. Dzięki niemu nasza skóra pozostaje dłużej bez zmarszczek. Duże ilości retinolu można spotkać z tranie, wątróbce, żółtkach jaj i maśle.
Beta karoten , prekursor witaminy A, to barwnik któremu owoce i warzywa zawdzięczają
żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor. Dzięki tej właściwości barwnik ten nadaje skórze promienne zabarwienie. Duże ilości tego składnika można znaleźć w marchewce, brzoskwini czy dyni.
Warto pamiętać, że witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego by karoten został prawidłowo wchłonięty, warto dodać do niego odrobinę oleju.
Witamina C, zwana także kwasem askorbinowym, wpływa na syntezę kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne oraz jest silnym przeciwutleniaczem. Największe ilości witaminy C można znaleźć nie w cytrusach, jak potocznie się uważa, lecz w czarnej porzeczce, papryce, brukselce czy szpinaku.
Witamina E, zwana witaminą młodości, chroni lipidy skóry oraz kolagen, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Można ją dostarczyć do organizmu spożywając oleje roślinne, nasiona słonecznika czy orzechy laskowe.
Cynk jest mikroelementem niezbędnym dla prawidłowej przemiany materii, jest konieczny do właściwego funkcjonowania wielu hormonów oraz wpływa na układ odpornościowy. Jest również konieczny do produkcji kolagenu, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie i wygląd skóry.
Szczególnie dużą rolę odgrywa w leczeniu zmian trądzikowych, gojeniu się ran i oparzeń. Duże ilości cynku można znaleźć w owocach morza, zwłaszcza w ostrygach i małżach.
Kwasy tłuszczowe omega 3, wpływają pozytywnie na układ sercowo – naczyniowy oraz nerwowy, stanowią naturalną warstwę ochronną skóry oraz ułatwiają wydalanie toksyn z organizmu. Wspomagają płaszcz hydrolipidowy, zapobiegając nadmiernej utracie wody, dzięki czemu skóra jest prawidłowo nawilżona. Niedobór tych kwasów może objawiać się łuszczeniem lub zgrubieniem skóry oraz stanami zapalnymi. By dostarczyć tych drogocennych kwasów należy wzbogacić posiłek o morskie ryby np. łososia czy śledzia, jak również migdały czy pestki dyni.
Misja nr 2 – działanie od zewnątrz
Odżywianie od wewnątrz to nie wszystko. Aby kompleksowo zadbać o naszą skórę, niezbędne jest również stosowanie właściwych kosmetyków i zabiegów. Jak dbać o skórę od zewnątrz?
Jakie zabiegi stosować na wiosnę?
Peeling pozwoli usunąć zrogowaciałą warstwę martwych komórek oraz pobudzi fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg też można przeprowadzić bez względu na to jaką masz cerę, jedyne przeciwwskazanie to infekcje skórne.
Wysuszona skóra dłoni, narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych domaga się na wiosnę szczególnej pielęgnacji. W celu szybkiej regeneracji zaleca się stosowanie peelingu, po którym należy wmasować w skórę dłoni krem, a następnie założyć bawełnianie rękawiczki, by substancje aktywne zawarte w preparacie mogły skuteczniej przeniknąć do komórek skóry.
Gdy wielokrotne powtarzane zabiegi nawilżające nie przynoszą skutku, warto wybrać się do salonu kosmetycznego i zastosować mezoterapię, która polega na ostrzykiwaniu skóry preparatami aktywnymi o odpowiednio dobranym składzie. Po takim zabiegu skóra staje się rozświetlona i ujędrniona.
Jakie preparaty stosować na wiosnę?
Wraz z nastaniem wiosny, zmienić powinna się również zawartość naszej kosmetyczki. Ciężkie i tłuste kremy powinny ustąpić miejsca lekkim, nawilżającym i regenerującym, zawierającym witaminy A, C, E i wzbogacone o ceramidy i kwasy tłuszczowe. Szczególnie polecane na wiosnę są produkty zawierające substancje nawilżające oraz tłuszczowe, takie jak algi morskie, ekstrakty np. z ogórka, rumianku, kwas linolenowy czy kolagen.
W naszej kosmetyczne powinny znaleźć się również preparaty zawierające flawonoidy, które odpowiadają za nawilżenie, regenerację, opóźnienie procesów starzenia i rewitalizację naskórka. Poprawiają ukrwienie komórek oraz zwiększają napięcie i elastyczność skóry. Wraz z pierwszymi promieniami słońca warto również pamiętać o zabezpieczeniu skóry przed promieniami słonecznym, by opóźnić procesy starzenia się skóry.
Wiosna to czas gdy chętniej odsłaniamy nasze ciało, zwłaszcza nogi. W przypadku problemów z naczyniami krwionośnymi oraz pajączkami warto zainwestować w preparaty na bazie ekstraktu z arniki czy kasztanowca, które uszczelniają naczynia krwionośne.
Równie ważnym elementem wiosennej kuracji powinna być pielęgnacja dłoni, które nastawione na zmiany temperatury w okresie zimowym ucierpiały najbardziej. Ponadto środki chemiczne używane na co dzień niszczą naskórek dłoni. W celu zadbania o ładny wizerunek dłoni polecane są produkty zawierające oleje, wyciągi z awokado, nagietka czy rumianku.
Nasza skóra potrzebuje pielęgnacji przez cały rok. Po zimowym okresie domaga się od nas wsparcia i uwagi. Już dziś zacznij walkę o zdrową skórę na wiosnę! Pamiętaj, że walka ta składa się z odpowiedniej diety, właściwych zabiegów i kosmetyków. Zatem nie zwlekaj! I powitaj wiosnę z szerokim uśmiechem!
Regenerująca kuracja do stóp - SYLVECO
Odżywczy i ochronny krem do rąk - BIOFFICINA TOSCANA
Antyoksydacyjny krem po goleniu - BIOFFICINA TOSCANA