Rokitnik – skarbnica witamin

Rokitnik – skarbnica witamin

Niepozorny krzew z małymi pomarańczowymi owocami … określany również jako ananas rosyjski, zyskuje ostatnio na popularności. Cóż to takiego? To rokitnik. Ta niezwykła roślina zawiera ponad 190 czynnych składników, do których należą: antyoksydanty, aminokwasy, witaminy, prowitaminy, mikroelementy, kwasy tłuszczowe, flawonoidy oraz wiele innych. Tak bogaty skład sprawia, że roślina ta znajduje wszechstronne zastosowanie niemalże w każdej dziedzinie, począwszy od kuchni, po medycynę i kosmetykę.

Rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides L.) zwany również rokitnikiem pospolitym, rokitnikiem szakłakowatym lub rosyjskim ananasem, to roślina z rodziny oliwnikowatych (Elaegnaceae) wysypująca w Europie i Azji. Zajmuje obszary wzdłuż wybrzeży morskich, można go również znaleźć w terenach górskich. Krzew ten (lub rzadziej niskie drzewo) osiąga wysokość od 1,5 do 6 m. Ze względu na

małe wymagania glebowe krzew ten jest uprawiany w wielu krajach świata.

Nazwa łacińska pochodzi od słowa hipp – koń oraz phos – błyszczący. Już w starożytnej Grecji w celu zapewniania lśniącej sierści koniom, podawano zwierzętom owoce tego krzewu. Pierwsze wzmianki o rokitniku pojawiają się już w pismach w VIII wieku.

Najcenniejszą częścią tego krzewu są pomarańczowe, soczyste owoce, o charakterystycznym kwaśno-cierpkim smaku. Owoce odporne są na niskie temperatury i utrzymują się na roślinie całą zimę. Początkowo są niesmaczne, ponieważ zawierają mało cukru, po przemarznięciu stają się słodkie.

Co kryje w sobie rokitnik?

Owoce rokitnika zawierają w dużej ilości witaminy (A, B, C oraz E), lecz ich zawartość uzależniona jest od odmiany oraz miejsca występowania. Rokitnik charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu askorbinowego – od 120mg (gatunki rosnące w rejonach morskich) do 1100mg (obszary górskie), co wynika z różnic w intensywności asymilacji witaminy C w owocach. Proces obróbki i przechowywania nie wpływa z w znaczącym stopniu na zmiany w zawartości witaminy C, gdyż w owocach rokitnika nie występuje enzym, który rozkłada kwas askorbinowy.

Z badań naukowców wynika, że rokitnik zawiera 10 razy więcej witaminy C niż pomarańcza, 3 razy więcej witaminy A niż marchew oraz 4 razy więcej witaminy E niż pestki słonecznika.

W owocach występują kwasy organiczne, flawonoidy oraz wolne aminokwasy. Sok uzyskiwany z rokitnika bogaty jest w pierwiastki chemiczne takie jak wapń, żelazo, fosfor, krzem, azot i mangan. Z owoców i nasion rokitnika pozyskiwany jest olej, który zawiera tokoferole oraz betakaroteny. W skład oleju wchodzą również kwas palmitynowy i palmityno-oleinowy, tak bardzo pożądane w kosmetykach. Rokitnika zawiera także garbniki (do 5%), kwas galusowy, który jest dobrym przeciwutleniaczem oraz epikatechiny, które skutecznie pomagają w leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy otyłość.

Zastosowanie

Wysoka zawartość substancji czynnych sprawia, że zarówno owoce jak i liście rokitnika wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym.

w kuchni

Owoce można spożywać na surowo bądź w postaci przetworów – popularne dżemy, konfitury, soki, nalewki i wina. Obecność pektyn umożliwia naturalne zestalanie się przetworów z rokitnika. Zaś wysoka zawartość kwasu askorbinowego sprawia, że sok z rokitnika może zastąpić cytrynę w przyprawianiu potraw.

w medycynie

Napar z liści wykorzystywany jest w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz w przeziębianiach i infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Działa również skutecznie jako preparat do przemywania trudno gojących się ran oraz pomocniczo w leczeniu schorzeń skóry. Wyciągi olejowe wspomagają układ odpornościowy w walce z gorączką, w chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy.

Spożywanie wyciągów olejowych zaleca się w okresie ciąży i karmienia oraz w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Wyciągi olejowe stosowane zewnętrznie wspomagają leczenie oparzeń, odmrożeń oraz odleżyn. Stosuje się je również w uszkodzeniach skóry oraz grzybicach, zapaleniu pochwy i szyjki macicy. Lekarze stomatolodzy zalecają stosowanie płukanek w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Rokitnik zawiera witaminę B 12 odpowiedzialną za produkcje czerwonych krwinek, stąd rokitnik zalecany jest dla osób z anemią. Udowodniono, że spożywanie rokitnika zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworów oraz wspomaga regenerację organizmu po chemioterapii.

w kosmetyce

Bogactwo substancji aktywnych sprawia, ze olej z rokitnika występuję zarówno w preparatach do cery suchej, dojrzałej , łuszczącej się jak i podrażnionej.

Ze względu na wysoką zawartość tokoferoli i kwasów tłuszczowych, wyciągi olejowe z owoców wykorzystywane są w preparatach przed i po opalaniu, działając jako naturalny filtr przeciwsłoneczny oraz przyspieszając procesy regeneracji skóry. Olej rokitnika stosowany po uprzednim rozcieńczeniu, poprawia koloryt skóry nadając jej złocisty odcień.

Stosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów, w preparatach przeciwdziałających ich wypadaniu oraz w produktach przeciwłupieżowych, wzmacnia cebulki włosów oraz przywraca skórze głowy jestj zdrowy stan.

Wysoka zawartość kwasu palmitynowego, wchodzącego w skład związków budulcowych ludzkiej skóry, wykorzystywana jest w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy; a obecność flawonoidów, sprawia, że jest on składnikiem w preparatach preparatów likwidujących przebarwienia skóry. Ponadto, kosmetyki zawierające w swoim składzie olej z rokitnika dobrze się wchłaniają, nie pozostawiając uczucia tłustości.

Rokitnik zawiera również szereg antyoksydantów, dlatego skutecznie niszczy wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia, stąd nazywany jest eliksirem młodości. Właściwość ta wynika z obecności witamin A, E i C, oraz flawonoidów, polifenoli i beta karotenów.

Zawarte w oleju z rokitnika kwercytyna i kamferol sprawiają, że kosmetyki zawierające w swoim składzie wyciągi z rokitnika wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zapobiegają ich poszerzaniu oraz zmniejszają ich przepuszczalność. Stąd jest często stosowany w kosmetykach do cery naczynkowej.

Zawarty w balsamach do ciała nawilża skórę, odżywia ją oraz zapobiega pojawianiu się rozstępów. Olej z rokitnika wspomaga leczenie blizn pourazowych i potrądzikowych, egzem oraz stanów alergicznych skóry.

Rokitnik jest jedną z tych nielicznych roślin, których liście i owoce zawierają prawie wszystkie występujące w naturze witaminy, ponadto zawiera w znacznych ilościach flawonoidy, antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe. Bogactwo tych związków czynnych sprawia, że roślina ta dba o to by podstawą naszego piękna było zdrowie dane przez naturę.

Balsam do ciała Freistil - I+M NATURKOSMETIK
Szminka do ust Trend Sensitiv - LAVERA
Nawilżający krem różany - ESSENTIAL CARE
Krem nawilżający na dzień Sanddorn - ALVA
Różany żel nawilżający Moisture - HELIOTROP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>