Propolis czyli naturalne leki z pasieki
Produkty pochodzenia pszczelego takie jak miód, mleczko, wosk czy propolis wykorzystywane były od wieków, zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Bogactwo witamin i minerałów oraz szereg korzystnych właściwości dla ciała i ducha sprawia, że produkty te wracają do łask.
Co kryje się za tajemniczą nazwą propolis?
Propolis (Propolis cera) inaczej kit pszczeli to lepka substancja, będąca mieszanką żywic pąków drzew, wosków i olejków eterycznych z wydzielinami pszczół. Działanie propolisu w dużej mierze uzależnione jest od rośliny, z której został utworzony. Propolis przyjmuje barwę od pomarańczowej, poprzez czerwoną do ciemno brunatnej.
Pszczoły używają propolisu w celu pokrycia nim wewnętrznych części ula. Jego zadaniem jest uszczelnienie i zabezpieczenie gniazda przed bakteriami i grzybami.
Propolis stosowany był już w Starożytnym Egipcie do leczenia chorób skóry i wspomożenia układu odpornościowego oraz do balsamowania zwłok. Stosowano go jako dodatek do kąpieli i jako składnik maseczek. Uważa się, że to właśnie jemu Egipcjanki zawdzięczały swoja urodę. Arystoteles twierdził, że jest to najlepszy środek na choroby skóry i rany.
Od pewnego czasu coraz chętniej wśród naturalnych metod leczenia stosuje się również apiterapię, metodę leczenia opartą na stosowaniu produktów pochodzenia pszczelego takich jak: miód, propolis, wosk czy mleczko pszczele.
Co sprawia, że propolis jest tak wszechstronny?
W skład propolisu wchodzi około 250 związków biologicznie czynnych takich jak: flawonoidy, kwasy tłuszczowe, estry, alkohole, terpeny, sterole czy mikroelementy.
Wysoka zawartość flawonoidów –
kwercytyny, chryzyny czy epigeniny, sprawia, że propolis wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Propolis dostarcza cennych mikro i makroelementów takich jak witaminy z grupy B : B1, B2, karoteny oraz pierwiastki : potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, miedź, i kobalt.
Liczne badania wykazały skuteczne działanie propolisu wobec paciorkowców, gronkowców oraz wirusów.
Propolis dobrze rozpuszcza się w etanolu , dzięki czemu łatwo przygotować z niego lecznicze ekstrakty.
Gdzie jest wykorzystywany propolis?
Propolis łagodzi podrażnienia i zranienia. Stosowany jest w profilaktyce i leczeniu przeziębień oraz grypy, wzmacniając system immunologiczny. Stwierdzono, że propolis ma zdolność do hamowania rozwoju bakterii odpornych na działanie antybiotyków. Umożliwia on również miejscowe znieczulenie oraz odtruwanie wątroby.
Propolis znajduje zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego. Wspomaga leczenie zapalań jamy ustnej oraz dziąseł, przyczynia się do wzmocnienia wydzielania żółci oraz leczenia ran i wrzodów. Ponadto zabezpiecza przed zatruciem ołowiem i arsenem. Propolis w medycynie stosowany jest zarówno w bezpośredniej postaci, jak również jako wyciąg alkoholowy lub w postaci maści.
Działanie propolisu znajduje zastosowanie w leczeniu oparzeń, odmrożeń czy grzybic, ze względu na zdolność regeneracji uszkodzonych tkanek oraz właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Stosowany jest w terapiach hormonalnych oraz leczeniu alergii. Wykorzystywany jest również w problemach stomatologicznych.
Stwierdzono, że propolis wzmacnia układ naczyniowy oraz wspomaga przy leczeniu reumatologicznego zapalenia stawów kręgosłupa. Obniża ryzyko zachorowania na białaczkę oraz reguluje ciśnienie.
Propolis wchodzi w skład kosmetyków do cery zanieczyszczonej, problematycznej i tłustej. Dzięki witaminom A, E i F wspomaga organizm w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.
Stosowany jest w kremach i balsamach, gdyż przeciwdziała zaognieniom i zapaleniom skóry, hamuje powstawanie nowych zaskórników oraz przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń skóry. Stosowany jest w żelach do mycia i tonikach, dezynfekując i oczyszczając skórę oraz regulując pracę gruczołów łojowych.
Propolis znajduje zastosowanie w preparatach przeciwtrądzikowych i regeneracyjnych dla zmęczonej i podrażnionej skóry. Ekstrakty z propolisu działają znieczulająco oraz antyoksydacyjnie, przeciwdziałając starzeniu się skóry.
Jest składnikiem szamponów i odżywek, regeneruje skórę głowy oraz odżywia i nadaje
blask włosom. Stosowany jest w produktach do skóry i włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Zaś w kosmetyce kolorowej stanowi składnik szminek i pomadek do ust.
Ten naturalny antybiotyk przyczynia się do poprawy kondycji naszego zdrowia, wpływa również korzystnie na nasze samopoczucie. Warto go stosować jako środek wspomagający oraz szukać kosmetyków, które w swoim składzie go zawierają.
Maseczka nawilżająca w kremie - DR.HAUSCHKA
Krem arganowy na dzień - ALEPIA
Maseczka rewitalizująca - DR.HAUSCHKA
propolis, produkt pszczeli a na zdjęciu osa…ktoś chyba nie bardzo kompetentny zajmuje się stroną graficzną – pszczelarze mogą się obrazić!
Przyznaję się do błędu i przepraszam te osoby, którym pszczoły są szczególnie bliskie! Jeśli ktoś z Was ma zdjęcie, które mogłoby tu pasować, bardzo proszę o podesłanie.