Pogromcy cellulitu

Pogromcy cellulitu

W dzisiejszych czasach cellulit ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd, ale także na psychikę kobiety. Ponad 80% kobiet po 25 roku życia cierpi z powodu nierówności skóry ud, pośladków czy brzucha. Aby skutecznie walczyć z tym problemem, należy poznać przyczyny jego powstawania, wtedy łatwiej będzie można jemu przeciwdziałać.

Walka z pomarańczowa skórą powinna mieć charakter wielokierunkowy, począwszy od pobudzenia przepływu limfy, przez aktywacje metabolizmu tkanki tłuszczowej do wzmocnienia tkanki łącznej. Wybierając produkty do walki z cellulitem warto wiedzieć, jakich rezultatów można się po nich spodziewać. Dlatego zapraszam do zapoznania się z informacjami na temat czynników wpływających na powstawanie cellulitu, najpopularniejszych składników aktywnych, które są zawarte w preparatach antycellulitowych oraz produktów, które należy spożywać, by skutecznie pozbyć się pomarańczowej skórki.

Czym właściwie jest cellulit?

Cellulit (lipodystrofia) to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa pod powierzchnią skóry, która uwidacznia się w postaci nierówności i pofałdowań na powierzchni ciała. Powstaje ona na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy syntezą kwasów tłuszczowych a procesem ich rozkładu. W rezultacie skóra zaczyna przypominać strukturę pomarańczy – dlatego potocznie nazywa się go zespołem pomarańczowej skórki. Cellulit występuje najczęściej w okolicy pośladków, brzucha, ramion, a w szczególności na tylnej części ud. Przypadłość ta dotyka niemal wyłącznie kobiety, co związane jest z produkowanymi przez nasze ciało estrogenami oraz z większa ilością tkanki tłuszczowej (o 5-7% więcej niż
u mężczyzn). Często cellulit jest mylony z cellulitisem, który jest dużo poważniejszym problemem. Cellulitis to zapalenie skóry i tkanki łącznej, jest to problem dermatologiczny , który należy leczyć antybiotykami. Objawia się zaczerwieniem, pieczeniem oraz bólem. większości przypadków spowodowane jest infekcją bakteryjną – paciorkowcem lub gronkowcem.

Co ma wpływ na powstawanie cellulitu?

Wśród głównych czynników należy wymienić niewystarczające spożycie płynów, niską aktywność fizyczną i problemy z trawieniem, co skutkuje pogorszeniem krążenia krwi. Życie w stresie i napięciu, zmęczenie i złe nawyki żywieniowe, przyczyniają się do słabego krążenia limfy a smażone pokarmy, alkohol, papierowy i cukier utrudniają pozbywanie się toksyn z organizmu.

Cellulit pojawia się zwykle podczas zmian hormonalnych: dojrzewania, ciąży czy w skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Zwiększenie poziomu estrogenu powoduje nadmierne gromadzenie się tłuszczu, natomiast zmniejszenie poziomu progesteronu przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Kłopoty z cellulitem mogą wynikać również z noszeniem butów na wysokim obcasie, obcisłych ubrań i złego odżywianiem. Przyczyniają się do niego gorące kąpiele i nadmierne opalanie. Dużą rolę odgrywają również geny. To one decydują, ile tłuszczu odkłada się w komórkach. Wraz z upływem lat adipocyty (komórki tłuszczowe) łatwiej napełniają się tłuszczem.

Jakie są etapy rozwoju cellulitu?

Faza I – podczas stania i leżenia skóra jest gładka, lekkie uwypuklenia można zauważyć dopiero po jej ściśnięciu;

Faza II – pojawiają się zagłębienia, wzgórki i obrzęki;

Faza III – tzw. „ samoistne objawianie się cellulitu” , podczas stania i leżenia uwypuklenia na ciele są widoczne, zwłaszcza podczas napinania mięśni;

Faza IV – zmiana określana jako „skóra leopardzia”. Pod skórą widoczne

są drobne guzki. Nasilona patologia dotycząca naczyń żylnych, komórek tłuszczowych oraz tkanki łącznej.

Faza V – pod skóra pojawiają się liczne duże guzy. Można tu mówić o całkowitej patologii, która zmniejsza komfort życia, powodując ból w miejscach występowania cellulitu.

Jakie substancje powinien zawierać kosmetyk na cellulit?

Antycellulitowa moc kawy

Wśród wielu pozytywnych efektów działania tego popularnego składnika preparatów kosmetycznych można wymienić redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej, co aktywnie pomaga w pozbyciu się nierównej powierzchni skóry. Kawa działa oczyszczająco, wspomagając usuwanie toksyn z organizmu. Poprawia krążenie poprzez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach. Systematyczne stosowanie peelingu zawierającego kawę sprawia, że skóra staje się gładsza i przyjemniejsza w dotyku. Często stosowana jest w aromaterapii ze względu na swój aromatyczny i głęboki zapach. Wśród popularnych domowych sposobów walki z cellulitem z pomocą kawy jest zmieszanie łyżki kawy mielonej z ¼ łyżki oliwy z oliwek. Wtarcie przygotowanego specyfiku na wybrane partie, owinięcie folią i odczekanie kilkanaście minut.

Skuteczność wyciągu z alg morskich

Ważną rolę w preparatach antycellulitowych odgrywają algi morskie. Zawierają one w swoim składzie wiele cennych substancji, m.in. witaminy z grupy B odpowiedzialne za metabolizm tłuszczów i białek. Zawarte w algach sole mineralne oraz pierwiastki, z których najważniejszy jest jod, stymulują rozkład tłuszczu w taki sposób, by mógł być on wykorzystany jako źródło energii. Oczyszczają i uzupełniają poziom minerałów, zmniejszają tendencję do zastoju płynów oraz poprawiają krążenie limfatyczne. Obecność kwasu alginowego wspomaga usuwanie złogów tłuszczu oraz stymuluje przemianę materii, zaś fukoidyna i laminaryna zwiększają elastyczność i wykazują działanie przeciwzapalnie. Algi posiadają właściwości energetyzujące skórę, które skutecznie ją nawilżają oraz poprawia jej jędrność.

L-karnityna

jako stymulator przepływu limfy

L-karnityna występuje naturalnie w ludzkiej skórze. Stymuluje przepływ limfy, ułatwiając spalanie nadmiaru tłuszczu. Wyraźnie zmniejsza cellulit, usuwając zbędną wodę podskórną oraz toksyny. W skutek wysiłku fizycznego poziom L-karnityny spada, a tylko jej odpowiednia ilość pozwala na utrzymanie skóry w dobrej kondycji. L-karnityna ułatwia również pozbycie się nadmiaru złego cholesterolu, wpływa na utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi oraz ochrania naczynia krwionośne. Skutecznie wzmacnia i poprawia strukturę skóry.

Wyciąg z bluszczu – naturalna ochrona przed pękaniem naczynek

Wzmaga syntezę kolagenu i elastyny, co przejawia się zwiększeniem napięcia i sprężystości skóry. Przyspiesza usuwanie toksyn i tłuszczu nagromadzonego w tkance podskórnej, poprawia przemianę materii i krążenie krwi. Działa wygładzająco i ujędrniająco, chroni przed pękaniem naczynek krwionośnych i zabezpiecza skórę przed rozszerzaniem.

Flawonoidy

Preparaty zawierające flawonoidy wykazują wyraźną redukcję pomarańczowej skórki. Sprawiają, że skóra staję się elastyczna i niwelują występowanie guzków i obrzęków. Zmniejszają objawy niewydolności żylnej poprzez zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Wśród wielu popularnych składników preparatów kosmetycznych, które wykazują działanie wspomagające redukcję cellulitu znajdują się również: mangan rozkurczający włókna kolagenowe; nostrzyk czy fescyna wzmacniające naczynka oraz wyciąg z miłorzębu japońskiego usprawniający mikrokrążenie i usuwający nagromadzony tłuszcz. Skutecznie działa również ekstrakt z głogu przyspieszający spalanie tłuszczy, rozmaryn czy witaminy C i E regulujące krążenie, a także guarana poprawiająca krążenie i zapobiegająca odkładaniu się zapasów tłuszczu pod skórą. Dodatek białej herbaty do preparatów przeciw cellulitowi wspomaga redukcję tłuszczu nagromadzonego w komórkach tłuszczowych i zapobiega ich rozrastaniu. Biała herbata nazywana również eliksirem młodości, chroni przed procesami starzenia się skóry. Regularne masaże skłonnej do powstawania cellulitu skóry i stosowanie preparatów przeznaczonych do walki z pomarańczową skórką to najlepsza metoda na długotrwałe pozbycie się cellulitu.

Preparaty antycellulitowe zawierają w swoim składzie składniki wzmacniające skórę i poprawiające krążenie, jednak są tylko wówczas skuteczne kiedy stosowane są systematycznie. Rozwojowi pomarańczowej skórki sprzyja siedzący tryb życia i lenistwo, dlatego by pozbyć się cellulitu należy zmienić również nawyki żywieniowe oraz wprowadzić w życie ćwiczenia fizyczne.

Co jeść?

Ważnym elementem walki z cellulitem jest odpowiednia dieta. Podstawą menu powinno być białko pochodzące z chudego mięsa, ryb i przetworów mlecznych. Dobrym źródłem białka są również owoce i warzywa. Potas zawarty w bananach zapobiega powstawaniu cellulitu, a obecność wielu minerałów m.in. cynku wpływa pozytywnie na stan skóry. Warto swoją dietę wzbogacić o niskokaloryczny szpinak. W jego liściach znajdują się duże ilości witaminy A, dzięki której skóra produkuje kolagen, wzmacniający i wygładzający skórę. Obecne w organizmie toksyny skutecznie usuwają produkty moczopędne takie jak ogórek, a kapusta czy buraki w naturalny sposób oczyszczają organizm. Warto sięgnąć również po owoce bogate w witaminę C.

Spożywanie właściwych produktów oraz przyjmowanie dużej ilości płynów (1,5 litra dziennie), najlepiej wody mineralnej lub zielonej herbaty wspomaga skuteczną walkę z cellulitem.

Jak wspomóc walkę z cellulitem?

Złuszczanie naskórka ma istotny wpływ na wchłanianie preparatu antycellulitowego przez naszą skórę, w tym celu warto zainwestować w peelingi. Regularne masaże zagrożonych części ciała wpływają na lepszą kondycję skóry oraz poprawiają jej ukrwienie. Warto podczas kąpieli stosować na przemian ciepłą i zimną wodę, w ten sposób ujędrniamy skórę i przygotowujemy ją do nałożenia preparatu antycellulitowego.

Tylko regularne stosowanie preparatów antycellulitowych może dać oczekiwane efekty. Zamiast myśleć jak ukryć niechciany cellulit, już dziś rozpocznij walkę o piękne i gładkie ciało!

Kosmetyki naturalne o działaniu antycellulitowym:

Mydło Czarne Hammam Savon Noir - NATURADO EN PROVENCE
Olejek antycellulitowy - CYPRYS - IKAROV
Olej na rozstępy - CENTELLA - KHADI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>