Piękno z ziaren, czyli olej z kiełków pszenicy

Piękno z ziaren, czyli olej z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy to bogate źródło Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, fitosteroli, karotenów, lecytyny i składników mineralnych. Jednak to co wyróżnia ten olej spośród wszystkich innych olejów roślinnych, to największa zawartość witaminy E, nazywanej często witaminą młodości. To właśnie ona chroni komórki przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się nie tylko do przedwczesnego starzenia się skóry, ale również wywołują niektóre nowotwory.

Pszenica (Triticum L.) to rodzaj zbóż należący do rodziny wiechlinowatych, pochodzący z południowej i środkowej Azji. Łodyga pszenicy jest pusta w środku i szorstka w dotyku, osiąga do 150 cm wysokości. Ziarniak – owoc pszenicy – ma kształt owalny z podłużną bruzdą, który łatwo daje się wyłuskać z kłosa.

Ziarna pszenicy wykorzystywane były już w starożytnym Rzymie do obrządków poświęconych Ozyrysowi. W tym celu przed rozpoczęciem zasiewu pól, lepione były figurki przedstawiające bóstwa. Kolejnym etapem było napełnienie figurek ziarnami zbóż, które po pewnym czasie pokrywały się zielonymi pędami, symbolizując śmierć i odrodzenie.

Olej z kiełków pszenicy zyskał na popularności w latach 60 ubiegłego wieku. Wśród sportowców, którzy przyjmowali ten olej zauważono wzrost wytrzymałości i witalności.

Jak pozyskuje się olej z kiełków pszenicy?

Olej z kiełków pszenicy otrzymuje się z zarodków ziaren pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum L.) przez wytłaczanie na zimno, ekstrakcję rozpuszczalnikiem lub ekstrakcję CO2. Olej przyjmuje barwę pomarańczową oraz charakterystyczny, zbożowy zapach. Zarodki stanowią 2-3 % całego ziarna pszenicy, ale w porównaniu do bielma są znacznie bogatszym źródłem białka (26%), tłuszczu (11%), cukru (17%) i składników mineralnych (4%) [1]. Zarodki zawierają od 8 do 14% oleju [2].

Co zawiera olej z kiełków pszenicy?

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ze względu na wysoką zawartość NNKT olej z ziaren pszenicy jest wysoko ceniony w kosmetyce. W skład oleju wchodzi m.in. : kwas linolenowy (51-60%), palmitynowy (16-19%), oleinowy (14-21%) i linolenowy (6-7%) [2-4].

Zarodki ziarna pszenicy zawierają w dużej ilości witaminy, zwłaszcza z grupy B (B1, B2, B3), witaminę A, D i E oraz błonnik, fosfolipidy (lecytyna) i fitosterole [5,6]. Spośród olei roślinnych, olej ten cechuje się największą zawartością tokoferoli, które występują w ilości 1790-8000 mg/kg [1,6,7]. Zawartość tokoferoli zależna jest w dużej mierze od metody ekstrakcji i może wynosić: α-tokoferol 1070 – 1630 mg / kg w oleju; β-tokoferol 398 – 779 mg / kg; γ-tokoferol 60- 493 mg / kg; δ-tokoferol 118 mg / kg; α-Tocotrienol-19 – 35 mg / kg; β Tocotrienol-48 – 77 mg / kg [1,2,4,7,8]. Właściwości antyoksydacyjne witaminy E sprawiają, że olej ten odporny jest na utlenianie i jełczenie.

Ziarniaki to bogate źródło związków mineralnych takich jak sód, wapń, magnez, potas, siarka, żelazo czy fosfor [1].

Olej zawiera oktakosanol – aktywny składnik, który przy regularnym stosowaniu zwiększa wytrzymałość i poprawia czas reakcji. Związek ten może zwiększać wykorzystanie tlenu, co wpływa na zwiększenie wydolności organizmu, zwłaszcza na większych wysokościach i w przypadku niedotlenienia. Oktakosanol może ułatwiać przesyłanie impulsów nerwowych oraz przyczyniać się do zwiększenia ilości energii dostarczanej do mięśni.

Olej z ziaren pszenicy jest również prekursorem prostaglandyn – grupy hormonów, które odgrywają ważną rolę w skurczu mięśni i leczeniu stanów zapalnych.

Jakie jest działanie i zastosowanie oleju z kiełków pszenicy?

Olej z kiełków pszenicy w medycynie

Wysoka zawartość fitosteroli w tym oleju przyczynia się do obniżenia zawartości cholesterolu we krwi i zmniejsza jego wchłanianie z pokarmów. Zalecany jest przy chorobie niedokrwistości serca oraz chorobach zakrzepowych krwi.

Witamina E zawarta w oleju sprawia, że działa on stymulująco na mikrokrążenie, likwiduje obrzęki oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Bogactwo witamin i minerałów sprawia, że przyczynia się do poprawy pracy serca oraz przeciwdziała starzeniu się organizmu.

Warunkiem pełnej skuteczności oleju jest jego świeżość, dlatego ważne jest by umieszczany był w butelkach z ciemnego szkła.

Olej z kiełków pszenicy w kosmetykach

Bogaty w witaminę E olej z kiełków pszenicy może być z powodzeniem wykorzystywany w kosmetykach naturalnych. Jest on cennym składnikiem kremów przeciwzmarszkowych do twarzy, szyi i dekoltu.

Przeznaczony jest do kosmetyków do skóry suchej, mieszanej i dojrzałej. Łagodzi jej podrażnienia, działa ujędrniająco i opóźnia procesy starzenia się skóry. Działa nie tylko na powierzchni skóry, ale wykazuje dużą łatwość przenikania do naskórka. Stosowany w preparatach do wysuszonej i łuszczącej się skóry.

Olej ten wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji włosów. Zapobiega ich wypadaniu poprzez zwiększenie mikrokrążenia skóry głowy oraz przyczynia się do regeneracji dystroficznych komórek cebulki włosa. Odbudowuje wnętrze włosów, odtwarza naturalną osłonkę i wygładza ich powierzchnie.

Skutecznie chroni przed nadmierną utratą wody oraz promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego jest coraz częściej stosowany jako składnik preparatów przeciwsłonecznych. Jest szczególnie zalecany dla kobiet w ciąży, gdyż zapobiega powstawaniu rozstępów, nadając skórze gładkość i miękkość.

Stosowany w technikach relaksacyjno-upiększających, zarówno do masażu kosmetycznego jak i leczniczego, wygładza i regeneruje zmęczoną i zniszczoną skórę.

Olej z kiełków pszenicy jest olejem tłustym więc zaleca się stosowanie go w mieszance z olejem migdałowym, kokosowym lub jojoba.

Natura ma nam wiele do zaoferowania. Warto skorzystać z jej dobrodziejstw.

Olej z kiełków pszenicy - IKAROV
Maseczka z jaśminem i kiełkami pszenicy - VERIMA Phytocosmetic
Olejek do ciała z ziaren pszenicy - BIOKOSMA

Bibliografia:

[1] Eisenmenger M., Dunford N.T. 2008. Bioactive components of commercial and supercritical carbon dioxide processed wheat germ oil, J. Am. Oil Chem. Soc. 85: 55 – 61

[2] Megahad O.A., El Kinawy O.S. 2002. Studies on extraction of wheat germ oil by commercial hexane, Grasas Aceites 4: 414 – 418

[3] Piras A., Rosa A., Falconieri D., Porcedda S., Dessi M.A., Marongiu B. 2009. Extraction of oil from wheat germ by supercritical CO2, Molecules 14: 2573 – 2581

[4] Molero Gomez A., Martinez de la Ossa E. 2000. Quality of wheat germ oil extracted by liquid and supercritical carbon dioxide, J. Am. Oil Chem. Soc. 77: 969 – 974 Małecka, 2002

[5] Ge Y., Yan H., Hui B., Ni Y., Wang S., Cai T. 2002. Extraction of natural vitamin E from wheat germ by supercritical carbon dioxide, J. Agric. Food Chem. 50: 685 – 689

[6] Krings U., El-Saharty Y.S., El-Zeany B.A., Pabel B., Berger R.G. 2000. Antioxidant activity of extracts from roasted wheat germ, Food Chem. 71: 91 – 95

[7] Zacchi P., Daghero J., Jaeger P., Eggers R. 2006. Extraction/fractionation and deacidification of wheat germ oil using supercritical carbonn dioxide, Braz. J. Chem. Eng. 23 (1): 105 – 110

[8] Panfili G., Cinquanta L., Fratianni A., Cubadda R. 2003. Extraction of wheat germ oil by supercritical CO2: oil and defatted cake characterization, J. Am. Oil Chem. Soc. 80: 157 – 161

Maseczka z jaśminem i kiełkami pszenicy - VERIMA Phytocosmetic
Olej z kiełków pszenicy - IKAROV
Olejek do ciała z ziaren pszenicy - BIOKOSMA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>