Aromaterapia: zapachy, które leczą

Aromaterapia: zapachy, które leczą

Za oknem szaro, brak słońca pogarsza samopoczucie niejednej z nas. Ale jest sposób, by polepszyć nastrój, gdy na dworze chlapa. Zamknij oczy i przywołaj obraz, który sprawi Ci przyjemność. Zwykle z miejscem, o którym myślisz związane są jakieś zapachy, np. zapach ciasta, drzew, kwiatów, bryzy morskiej.

Zobacz, jaki wpływ na Twoje samopoczucie mają zapachy. Mogą wywołać radość, ale też rozdrażnić. Zapoznaj się z korzyściami aromaterapii i sprawdź, jak wykorzystać ją w codziennym życiu.

Aromaterapia to terapia leczenia za pomocą olejków eterycznych. Olejki można stosować na dwa sposoby: przez drogi oddechowe (inhalacja, wdychanie, nawilżacze) i skórę (kąpiele, kompresy, masaże, kremy). Terapia zapachem coraz częściej jest zaliczana do alternatywnych metod leczenia.

Korzyści ze stosowania aromaterapii

Wsparcie dla organizmu

Jak już wcześniej wspomniałam, aromaterapia przez wielu lekarzy jest zaliczana do alternatywnych metod leczenia. Coraz częściej medycy przepisują swoim pacjentom terapię zapachem, jako dodatek do leczenia antybiotykami lub innymi lekami. Ma to na celu złagodzenie objawów choroby.

Aromaterapia pomaga w walce z infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi i wirusowymi.

Redukcja stresu

Stres niestety dopada każdego z nas. Złote myśli z poradników radzą by stresu unikać. Ale jak? Skoro już i tak jesteś narażona na stres to warto wiedzieć jak szybko się go pozbyć. Pomocny będzie olejek bazyliowy lub rozmarynowy, który pomoże Ci się odprężyć i zrelaksować. W połączeniu z masażem zdziała cuda.

Pozytywny wpływ na zachowanie

Badania wykazały, że aromaterapia ma wpływ na nasze zachowanie. Zapach lawendowy i z drzewa sandałowego uspokaja nas, a zapach tymolu i pomarańczowego terpinesa rozdrażnia.

Ułatwienie zasypiania

Masz problem z zasypianiem? Lawendowy olejek wycisza i uspokaja organizm, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Możesz spryskać pościel lawendowym lub różanym zapachem, by szybko paść w objęcia Morfeusza. Albo wziąć pachnącą kąpiel tuż przed snem.

Łagodzenie stanów depresji poporodowej

Według badań olejek lawendowy zmniejsza depresję poporodową nawet 5-krotnie. Należy smarować nim obszar krocza.

Leczenie przeziębienia

Pamiętasz maści o intensywnym eukaliptusowym zapachu? No właśnie. Eukaliptus i mentol mogą zmniejszyć objawy związane z przeziębieniem. Dlatego warto wspomagać się olejkami, by szybciej zwalczyć chorobę.

Pomoc w leczeniu męskiej impotencji

Lukrecja, lawenda czy wanilia znacznie pobudzają aktywność seksualną wśród mężczyzn. Jeśli Twój mężczyzna ma problemy z erekcją warto pomyśleć o aromatycznej kąpieli, masażu lub spryskaniu pościeli, aby rozbudzić jego zmysły.

Zmniejszenie silnych bólów

W przypadku dręczącego bólu warto skorzystać z olejku goździkowego. Jest to bardzo silny olejek, który pomaga zmniejszyć ból. Przed użyciem olejku do masażu czy balsamu trzeba go koniecznie rozcieńczyć.

Przyśpieszenie procesu gojenia ran

Ranę można oczyścić za pomocą olejku z drzewa herbacianego. Aby przyśpieszyć gojenie ran należy używać olejku z kocanki. Olejek należy stosować wokół rany, nigdy na samą ranę!

Mimo że przed zastosowaniem aromaterapii nie trzeba konsultować się z lekarzem, dla własnego bezpieczeństwa należy pamiętać o kilku zasadach:

  • przed pierwszym użyciem zrób test na alergię,
  • każdy olejek powinnaś rozcieńczyć,
  • pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji,
  • olejki przechowuj w ciemnych butelkach,
  • nie mieszaj więcej niż 5 zapachów na raz,
  • nie stosuj u dziecka poniżej 12. roku życia.

Dla zabieganych proponuję skorzystać z gotowych produktów z olejkami eterycznymi.

Kwiatek kąpielowy - Bio Rokitnik - ECOWORLD
Pielęgnacyjna maska naprawcza - BIOFFICINA TOSCANA
Batonik kąpielowy - Bio żurawina - ECOWORLD
Serduszko kąpielowe - Bio Grejpfrut - ECOWORLD
Aktywna odżywka - BIOFFICINA TOSCANA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>