Pomarańczowa moc… czyli co się kryje w marchewce

Pomarańczowa moc… czyli co się kryje w marchewce

Marchew to warzywo lecznicze, bardzo popularne w naszych ogródkach. Jest tanie i dostępne cały rok. Wykazuje szereg pozytywnych właściwości i eliminuje ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby. Czy jednak wiesz co w sobie kryje? Warto poznać co oferuje nam te pomarańczowe warzywo.

Marchew to nieodłączny dodatek naszych zup, sałatek, surówek i dań mięsnych. Mimo, iż znana jest od dawna, ostatnimi czasy straciła na popularności. Warto sobie przypomnieć, że warzywo to jest doskonałym źródłem zdrowia jak i urody.

Marchew znana była już w starożytności, jednak jej smak znacznie różnił się od dzisiejszego. Dopiero w XVI wieku, gdy wyhodowano odmianę o słodkawym smaku, została wprowadzona do kuchni. Obecnie znanych jest ponad 60 gatunków marchwi.

Warto wiedzieć, że marchew swoją barwę zawdzięcza karotenowi, czyli prowitaminie A, która występuje w ilości 1500-6500 j.m. w 100g (w przeliczeniu na witaminę A).

Co zawiera marchewka?

Marchew zawiera w swoim składzie:

  • 90% wody,
  • 7% składników odżywczych, czyli węglowodanów, białka oraz tłuszczy,
  • 1% składników mineralnych : potas, wapń, sód, siarka, fosfor, żelazo, magnez, miedź, kobalt, cynk czy mangan,
  • 1% witaminy (A, B1, B2,

    B6, C, E,H,K,PP), kwas foliowy, flawonoidy, kumaryny czy alkaloidy.

100 gramów marchewki dostarcza 35 kcal, dlatego osoby na diecie nie muszą się obawiać, czy dodać ją do swojego jadłospisu.

Należy pamiętać, że najwięcej prowitaminy A przyswajamy pijąc sok ze świeżo wyciśniętej marchwi (prawie 100%), z utartego warzywa do 85%, a w przypadku gotowanej marchwi tylko 18%.

Odmiany ciemnopomarańczowe marchwi zawierają około 8.1 mg karotenu, zaś odmiana żółtawa pięć razy mniej tego składnika.

Jakie działanie wykazuje marchew?

Medycyna

Korzeń marchwi wykazuje szereg pozytywnych właściwości, ale najważniejsze to działanie przeciwpasożytnicze oraz przeciwcukrzycowe. Marchewka znajduje bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od leczenia zaburzeń trawiennych u niemowląt i dzieci po pomoc w walce w początkowej fazie cukrzycy i miażdżycy u osób starszych. Stosuje się ją w przypadkach niedożywienia i niedokrwistości oraz w zaburzeniach przemiany materii.

Marchew działa regulująco przy nadmiarze kwasów żołądkowych i zapobiega chorobom temu towarzyszących. Warzywo to obniża poziom cholesterolu we krwi, działa rozkurczowo na naczynia krwionośne oraz zwiększa naszą odporność. Wzmacnia funkcjonowanie wątroby oraz wpływa na zwiększenie ilości czerwonych krwinek, stanowiąc bardzo dobry naturalny lek na anemię.

Wykazuje działanie wiatropędne i pobudza nasz układ moczowy. Pomaga w walce z zapaleniem dróg moczowych oraz przeciwko owsikom oraz glistom. Marchew ogranicza powstawanie gazów w jelitach, a także reguluje stolec przy zaparciach. Przyspiesza gojenie się ran, dlatego stosuje się ją w stanach zapalnych skóry.

Marchew to bardzo dobre źródło beta-karotenu czyli prowitaminy A, uważanej za najbardziej aktywny izomer witaminy A. Dlatego osobom mającym problem ze wzrokiem oraz chorobami skóry zaleca się spożywanie preparatów zawierających beta-karoten. Związek ten wykazuje także działanie antyoksydacyjne, czyli zapobiega powstawaniu wolnych rodników.

Ponadto witamina A jest niezbędna do prawidłowego wzrostu, dlatego zaleca się podawanie marchwi już od najmłodszych lat.

Ważne jest również spożywanie marchwi przez kobiety planujące ciąże, gdyż warzywo to zawiera w sobie kwas foliowy, tak ważny dla prawidłowego rozwoju płodu dziecka.

Marchew pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz reumatyzmu. Uważa się również, że blokuje związki rakotwórcze oraz zapobiega chorobom serca i białaczce.

Medycyna ludowa uznała marchew za afrodyzjak. A to wszystko za sprawą zawartych w niej witamin C i E oraz selenie i retinolu, które wykazują korzystny wpływ na wytwarzanie plemników oraz regulację menstruacji.

Kosmetyka

Bogaty skład marchwi oraz przede wszystkim wysoka zawartość beta-karotenu sprawiły, że

warzywo to stało się punktem zainteresowania przemysłu kosmetycznego. Marchew jest obecna w wielu kosmetykach – emulsjach, kremach czy olejkach.

Wyciąg z marchwi stosowany jest jako składnik zmiękczający oraz ściągający skórę i zaliczony jest do składników według kodu INCI.

Zaleca się picie soku z marchwi, gdyż wpływa korzystnie na stan i kolor naszej skóry, nadając jej przyjemny, ciepły odcień. Właściwość ta sprawiła, że wyciąg z marchwi wchodzi w skład preparatów przed i po opalaniu, a także samoopalaczy.

Wyciąg z marchwi stanowi składnik kremów i płynów do pielęgnacji twarzy, a także kremów przeciwzmarszkowych i pod oczy. Marchew zmniejsza również przebarwienia skóry. Działa odżywiająco i odświeżająco na skórę.

Marchew działa regulująco, wzmacnia i mineralizuje skórę. Doskonale ją oczyszcza, dlatego stanowi składnik preparatów przeciwtrądzikowych. Zawiera dużo mikro i makroelementów przez co znakomicie odżywia skórę.

Olejek z nasion marchwi stanowi składnik kompozycji zapachowych w przemyśle spożywczym.

Bogactwo składników tego warzywa sprawia, że marchew powinna zagościć w naszym życiu, zarówno na stole jak i w kosmetyczce.

Pomadka do ust JESIEŃ - NOVUM - Dr.HAUSCHKA
Odżywczy krem na noc z miodem manuka - LIVING NATURE
Ajurwedyjski olejek do twarzy i ciała z różowym lotosem - KHADI
Żel pod prysznic - BERLIN - I+M NATURKOSMETIK
Sztyft pielęgnacyjny do ust - Dr.HAUSCHKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>